Безпека дітей – це пріоритет сьогодення

Дитинство – найважливіший, самобутній і неповторний період у становленні особистості. Саме в цей час дитина формується фізично, психічно й інтелектуально, набуває необхідних знань, умінь та навичок, і саме в цей період вона потребує найбільшої уваги, спілкування і захисту. Брак життєвого досвіду, беззахисність і невміння діяти в критичних ситуаціях робить дитину уразливою в усіх відношеннях.
З самого дитинства діти зазначають впливу небезпечних факторів, які підстерігають дитину практично на кожному кроці – удома небезпека йде від електричних, газових приладів, пустощів із сірниками та іншими небезпечними предметами, на вулиці – необережність на дорозі, спілкування з незнайомими людьми, використання піротехнічних, вибухонебезпечних предметів тощо, що може призвести до біди.
З метою систематизації та узагальнення уявлень дітей, створення максимально безпечних умов перебування у навколишньому середовищі, формування у дітей усвідомлення цінності свого життя та здоров’я у закладах освіти області з 23 по 27 квітня 2018року проведено Тиждень знань з основ безпеки життєдіяльності, під час якого продемонстровані різні форми роботи з дітьми: тематичні заняття; дидактичні, сюжетно-рольові, театралізовані, рухливі ігри; моделювання різних ситуацій; конкурси, естафети; бесіди; художньо-продуктивна діяльність; виставка дитячих малюнків; читання художньої літератури; спостереження тощо, спрямовані на формування у дітей ціннісного ставлення до власного здоров’я та життя і покращення якості освітньої роботи з питань особистої безпеки дитини.
У рамках проведення Тижня із здобувачами освіти проводились екскурсії до установ ДСНС, місцевих закладів охорони здоров’я, медичних амбулаторій, аптек, пізнавальні екскурсії у природу «Правила безпеки в лісі, біля водойм, в полі», «Моє безпечне середовище» тощо. Всього проведено 305 екскурсій, походів.
Педагогами-методистами, спеціалістами надано методичну допомогу 257 педагогічним працівникам з питань, планування і проведення Тижня безпеки життєдіяльності та Тижня безпеки дитини, проведення тематичних бесід, лекцій «Бережемо життя і здоров’я дітей». «Дитина і природа», «Дитина і вулиця», Дитина серед людей», «Небезпека поруч».
З вихованцями та учнями організовано бесіди, лекції (всього 1703 заходи) на теми: «Що шкідливо?», «Що таке здоров’я?», «Дії у разі виявлення підозрілих предметів», «Основні правила поведінки під час літнього відпочинку біля водойм і на воді», «Що робити під час пожежі», «Правила надання медичної допомоги при травмах», «Основні правила поведінки під час грози, сильного вітру», «Правила користування побутовими газо- та електроприладами», «Де вдома можна потрапити в біду», «Перша допомога потопаючому», «На вулиці-не в кімнаті, про безпеку треба знати», «Ми не їжа, не цукерки-нас до рота на бери».
Вихованці закладів дошкільної та закладів загальної середньої освіти брали участь у 682-х естафетах за темами: «Юний пожежник», «Розумники-розумниці», «Школа безпеки», спортивних змаганнях з елементами програми юних рятувальників, безпеки дорожнього руху.
Не менш цікавими були тематичні вистави, виставки науково-популярної літератури, малюнків для дітей (642 тематичні виставки): «Дзвони Чорнобиля», «Сірничок – малючок», «Колобок рятувальник», «У гостях у Айболита», для учнів старших класів: «Молодь обирає здоров’я», «Мій біль-Чорнобиль», «Молодь за безпеку дорожнього руху»; «Від квітки здоров’я до довголіття», «Безпека понад усе», «Надзвичайна ситуація очима дітей», «Охорона праці очима дітей», «Небезпечні предмети», «Зроби свій вибір на користь здоров’я», «Безпека на дорозі», «Веселий вітамін».
Проведено у закладах освіти 697 конкурсів малюнків, плакатів, стіннівок, вікторин, тестувань: «ЯК не допустити пожежі», «Безпека життя понад усе», «Безпека поведінки під час подорожі, походу, екскурсії», «Правила безпечної поведінки», «Безпечне довкілля», «Знавці природи», «Азбука безпеки».
Учні 273 класів взяли участь у написанні творів на тему: «Героїчна професія рятувальник», «Вода помилок не пробачає; проведено більш як 757 навчальних, сюжетно-рольових, тематичних, дидактичних, рухливих ігор на тему: «Безпека життєдіяльності», «Свої-чужі», «Сім’я», «Небезпека вдома й на вулиці», «Сам собі рятувальник», «Надзвичайні ситуації та вихід із них», «Лікарня», «Добре-погано», «Дорожній рух», «Пожежний щит», «Стихійні лиха», «Виклич рятувальників», «Їстівне-неїстівне».
Працівники Управління державної служби з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області, головного Управління національної поліції, медичні працівники 194 рази зустрічалися з вихованцями, учнями, студентами та їх батьками. Основні теми таких зустрічей: «Способи гасіння пожеж», «Правила користування вогнегасником», «Як надати домедичну допомогу при травмах, опіках», «Відповідальність починається з мене».
У закладах освіти оформлено 700 куточків, стендів, виставок, дощок, стінгазет за тематикою: «Безпека у повсякденному житті», «Безпека життя-понад усе», «Безпечне довкілля», «Безпека життєдіяльності», «Ми знаємо все про небезпеку», «Будьте діти обережні», «Дії в надзвичайних ситуаціях».
Переглянуто 1030 відеофільмів: «Про небезпечні знахідки ДСНС», «Навчальна тривога. Дії при сигналізації про небезпеку», «Перша допомога потопаючому», «Про правила евакуації під час виникнення НС», «Здоров’я найцінніший скарб», «Сам удома», «Безпечний світ», «Сірники не іграшка, вогонь не забава», «Правила поведінки в лісі».
За участю працівників Управління ДСНС, національної поліції, медичних працівників проведено 416 практичних занять. Теми практичних занять наступні: «Сам удома», «Вогонь не друг-вогонь ворог», «Ми пішоходи та пасажири», «Чиста вода», «Допоможи собі сам», «Правила надання домедичної допомоги при ураженнях електричним струмом, при опіках, при травмах». У рамках проведення Дня цивільного захисту у кожному закладі освіти проведено відпрацювання практичних навичок учнів з евакуації під час виникнення пожежі чи надзвичайної ситуації, використання вогнегасників, практичне навчання з надання домедичної допомоги при ураження струмом, при опіках та травмах, транспортування потерпілих, використання засобів індивідуального захисту.
Керівниками закладів освіти організовано і проведено 1607 батьківських зборів, консультацій про те, як навчити дітей безпечно поводитись, якщо вони самі вдома, безпека життєдіяльності-що потрібно знати, запобігання травматизму серед дітей, правила поведінки при користуванні предметами побутової хімії та піротехнічними засобами, правила поведінки дорослих і дітей під час надзвичайних ситуацій, наші діти дорослі, але не захищені. Батькам дано відповідні рекомендації щодо організації літнього відпочинку дітей, безпечного харчування та безпечних дій у випадках настання надзвичайних ситуацій.
У закладах освіти проведено 1233 диспути, лекції, читання віршів та тематичних творів, вікторин, брейн-рингів, радіо лінійок, навчань персоналу з вивчень правил безпечної поведінки, правил надання домедичної допомоги при ураженнях і травмах, безпечної поведінки вдома, на дорозі, в лісі, біля водойм, при виявленні підозрілих та вибухонебезпечних предметів тощо. Серед учнів розповсюджено електронні матеріали-пам’ятки з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки, цивільного захисту та надання домедичної допомоги при різного виду травм.
Матеріали про проведення Тижня безпеки життєдіяльності, Дня цивільного захисту, Тижня безпеки дорожнього руху, Місячника, Дня охорони праці розміщено на офіційних сайтах закладів освіти, управлінь та відділів освіти райдержадміністрацій.
Тема безпеки життя дитини невичерпна, вона не обмежена Тижнем, а повинна звучати постійно. І ті зерна знань, умінь, навичок, які закладаються сьогодні, обов’язково знадобляться в майбутньому.

Залишити відповідь