Пришкільні мовні табори «БомбеЗНО» завершили свою роботу

Незвичними, наповненими позитивними емоціями і новими знаннями пройшли весняні канікули для двохсот випускників нашого краю, які здобувають повну загальну середню освіту в закладах із румунською мовою навчання. Хоч плани на майбутнє у всіх різні, але пройти ЗНО якнайкраще хотілося б багатьом. Особливо з української мови та літератури, яке є обов’язковим для всіх.
Спільно з Міністерством освіти і науки України, Українським центром оцінювання якості освіти, GoGlobal та ГО «Освіторія» за сприяння фінського проекту підтримки шкільної реформи в Україні створено проект «БомбеЗНО».
Мета проекту – підвищення рівня володіння українською мовою дітей з національних меншин, що проживають в Україні, зокрема в Чернівецькій та Закарпатській областях.
Упродовж 4-х днів на Буковині функціонували три локації мовних весняних таборів: Герцаївський район (Тернавський НВК), Новоселицький район (Новоселицька гімназія), Сторожинецький район (Кам’янська ЗОШ І-ІІІ ст.).
Відкриття пілотного проекту «БомбеЗНО» відбулося на базі Новоселицької гімназії. Відкрила роботу таборів Прінько Світлана, директор Центру якості освіти, яка у своєму виступі зазначила, що освітній проект «БомбеЗНО» – це інтенсивні весняні мовні табори з підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання з української мови і літератури випускників класів з румунською мовами навчання: «Упродовж чотирьох днів будуть проводитися цікаві заняття з вивчення української мови та літератури: і руханки, і презентації, і квести, і лінгвістичні ігри, і літературні майстерні, перегляд навчального відео. Департамент освіти і науки облдержадміністрації, педагоги української мови та літератури покладають великі надії на роботу мовних таборів. Спільними зусиллями ми можемо зробити багато. «БомбеЗНО» – об’єднує Україну!».
«Багатомовність – це круто! Чим більше мов, ми знаємо, тим більше можливостей ми отримуємо», – зазначила координатор освітніх проектів GoGlobal Любов Залюбовська у своєму зверненні до присутніх. Вона закцентувала увагу на тому, що для організаторів проекту важливим є добровільна участь одинадцятикласників. Також пані Любов наголосила, що спільно з МОНУ та ГО «Освіторія» запрошено вчителів з усієї України, щоб допомогти випускникам румуномовних родин скласти ЗНО з української мови та літератури. Проектом охоплено 400 випускників із прикордонних міст і сіл Закарпатської та Чернівецької областей.
Тетяна Мовчан, представник Міністерства освіти і науки України, побажала учасникам проекту бути впевненими в собі під час складання ЗНО, і найголовнішим є те, щоб «БомбеЗНО» мотивувало учнів отримати кращі результати.
Паул Пшенічка, ментор проекту, Заслужений вчитель України, переможець національної премії Global Teacher Prize Ukraine (2017), провів віч-на-віч з випускниками мотиваційну зустріч, яка тривала майже годину.
Учні у кожній локації були розприділені на 3-4 групи, після чого розпочалася інтенсивна підготовка до ЗНО. Звичайно, велика відповідальність випала на долю найкращих вчителів-тренерів України, які впродовж 4-6 березня 2019 року пройшли тренінги в Києві, були авторами-упорядниками інструктивно-методичних матеріалів. У таборах працювали 10 тренерів з інших областей і 10 – місцевих. Ідея такої співпраці полягала в тому, щоб поєднати вчителів, які не дотичні до вивчення румунської мови, і місцевих педагогів, що мають досвід роботи в закладах з румунською мовою навчання. Своєрідний вчительський обмін досвідом мав допомогти не тільки тренерам, а й дітям.
З випускниками працювали модератори, молоді цікаві люди, які намагалися показати дітям на власному досвіді, що можна навчатися за кордоном, брати участь у різних проектах, але обов’язково повертатися в Україну.
Заняття проводилися за посібником «Українська мова: лайфхаки» Ігоря Хворостяного. Однак це не нагадувало учням уроки в школі. Це була нова форма навчання. Використовувалися різноманітні форми і методи. Кожний день починався з мовної руханки, учні працювали командами, грали в ігри, запам’ятовували правила через пісні тощо. Звичайно, за 4 дні не можна вивчити української мови. Однак, коли говорити простіше про складне, використовуючи при цьому різноманітні нестандартні методи навчання, коли немає суворої дистанції між учнем і вчителем, коли педагог стає партнером, тоді можна досягти успіху і реалізовувати свої ідеї. І коли учні, які розмовляють, думають румунською мовою, ще раз переконалися, що держава про них турбується і дбає – то це означає, що проект «БомбеЗНО» вдався, об’єднавши всіх в одну єдину родину.
Тому Департамент освіти і науки облдержадміністрації, громадськість краю висловлює щиру вдячність Міністерству освіти і науки України, ГО «Освіторія» за велику справу, яка робиться на благо наших дітей. Особлива подяка вчителям-тренерам, які змогли запалити в очах дітей вогник, який допоможе їм в майбутньому. Ось імена представників ГО «Освіторія»: Тетяна Бутурлим (м. Ніжин), Олена Варгас (м. Київ), Олена Тарасенко (м. Київ), Ольга Джема (м. Київ), Діана Мельникова (м. Київ), Олеся Браташ (м. Львів), Оксана Вінтонів (м. Львів), Тарас Ткачук (м. Вінниця), Людмила Гунько (м. Хмільник), Тетяна Фонарюк (м. Чернівці). Також хочеться відзначити роботу вчителів області: Ольга Прескурій (Герцаївська ЗОШ), Маріана Олар (Великобудський НВК), Аліна Фолошня (Петрашівська ЗОШ), Ірина Гречана (Новоселицька гімназія), Роксолана Твердохліб (Новоселицька ЗОШ № 3), Світлана Руснак (Котелівський НВК), Анастасія Костіна (Ванчиківецька ЗОШ), Отілія Ілюк (Ропчанський НВК), Мар’яна Балан (Нижньопетровецька ЗОШ № 1), Анна Владіян (Верхньопетровецька ЗОШ № 1), Аліна Мотреску (Красноїльська гімназія).
Надіємось, що цей пілотний проект буде мати продовження. Адже, і кожен фініш – це, по суті старт.

Фото: https://photos.app.goo.gl/Zi2rYpZ7byQdhmdx9