Проблема правильної організації харчування школярів має не тільки ме­дичне, а й велике соціальне значення, тому що є визначальним чинником усього наступного розвитку людини. Раціональне харчування відповідає фізіологічним потребам організму, який росте, забезпечує гармонійний розвиток дитини, підвищує її імунітет, стійкість до різних несприятливих факторів зовнішнього середовища.

Реалізація державної політики щодо створення в закладах освіти безпечного для життя і здоров’я дитини середовища, запровадження регіональних соціально-освітніх трансформацій та нових підходів до організації здорового, раціонального та безпечного харчування учнів і вихованців закладів освіти – є найактуальнішим пріоритетом сьогодні.

«Дітям Буковини – здорове та якісне харчування» – під таким гаслом 16 січня 2020 року пройшла обласна нарада-семінар з питань організації харчування та впровадження мультипрофільного меню в закладах загальної середньої освіти області на базі Лужанського ЗЗСО І-ІІІ ст. імені В. Орелецького Мамаївської ОТГ для відповідальних працівників з питань харчування органів управління освітою райдержадміністрацій, об’єднаних територіальних громад та приватних підприємців, які надають послуги з організації харчування.

Під час наради-семінару обговорено питання реформи шкільного харчування, реалізацію регіонального плану заходів «Дітям Буковини – здорове харчування» на період 2020-2022 років, затвердженого розпорядженням облдержадміністрації від 21.11.2019 № 1128-р, порядок впровадження постійно діючих процедур, заснованих на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках (НАССР), критерії впровадження мультипрофільного меню в закладах загальної середньої освіти області (три діючі моделі мультипрофільного харчування «Шведський стіл», «2-3 меню на вибір», «Напівфабрикатна лінійка»), основні вимоги щодо складання двотижневого перспективного меню відповідно до збірника рецептур Є.Клопотенка та проведення майстер-класу: приготування страв за збірником Є. Клопотенка.

Забезпечення повноцінного, якісного та калорійного харчування дітей в школах, постачання безпечних та якісних продуктів харчування та сировини, зміцнення матеріально-технічної бази закладів освіти харчування дітей, залучення до постачання продуктами харчування сільськогосподарських виробників та переробників області, можливість обирати страви, покращити якість продуктів, розширити асортимент та більше фруктів та овочів, забезпечити якісного постачальника послуг, зменшити ціни та виключити шкідливу їжу – залишається одним із найбільш актуальних та заслуговує на особливу увагу.

Мотиваторами змін мають стати: дитина, батьківські ради, громадські організації, педагогічні колективи, місцеві органи управління освітою.

 Чому питання реформи шкільного харчування є актуальним?

Тому що в Україні школярі харчуються за нормативами 1987 р.; неуніфікованість процесів приготування на місцях; низька якість обладнання; недостатня кваліфікація працівників; нераціональне використання ресурсів; сумнівна якість продуктів харчування; у     Європі – централізоване або децентралізоване виробництво; сучасне технологічне обладнання; безпечна та якісна їжа; раціональне використання ресурсів.

Потреба становить: у оновлення нормативної бази (тендерна документація, інші регламентуючі документи, професійний конкурентоспроможний надавач послуг); модернізація шкільних їдалень (ремонт харчоблоків, оновлення технологічного обладнання, застосування різних моделей організації харчування (приготування в закладі освіти, кейтеринг: смачне, безпечне, якісне, корисне, різноманітне харчування, дотримання режиму харчування дитини вдома); співпраця з ГУ Держпродспоживслужби (спільні: навчання, перевірки, оновлення вимог до тендерної документації, контроль безпеки та якості харчування відповідно до стандартів ХАСП, розробка декількох варіантів двотижневого меню з урахуванням Методичних рекомендацій, відповідальність сторін).

Кожна проблема – шлях до нових ідей, не боїмось змінюватись і у нас все вийде!