На Буковині відбулася регіональна нарада із стратегічних питань освітніх вимірювань

Цікава зустріч буковинських освітян відбулася 18 листопада 2019 року з представництвом Українського центру оцінювання якості освіти, Львівського та Івано-Франківського регіональних центрів оцінювання якості освіти, на якій презентовано проєкт із підготовки аналітичного документа-пропозицій «Стратегічні питання розвитку освітніх оцінювань в Україні до 2030 року», метою якого є створення системи освітніх оцінювань учнів початкової, базової середньої та профільної середньої освіти.
Відкрила нараду Ірина Ісопенко, в.о. директора Департаменту освіти і науки облдержадміністрації, яка звернула увагу присутніх на те, що запровадження Концепції Нової української школи потребує стратегічного планування системи підсумкових оцінювань на різних етапах здобуття освіти, а також підготовки заходів щодо підвищення культури педагогічних вимірювань у державі. З огляду на це, Міжнародний фонд «Відродження» та Український центр оцінювання якості освіти за підтримки Міністерства освіти і науки України й Американських рад започаткували проєкт із підготовки аналітичних документів-пропозицій щодо системи освітніх вимірювань на різних рівнях та етапах освіти.
Небайдужі до спільної справи, в нараді взяли участь представники Навчально-методичного центру якості освіти та координації господарської діяльності навчальних закладів області, управління Державної служби якості в Чернівецькій області, Інституту післядипломної педагогічної освіти в Чернівецькій області, органів управління освітою, а також працівники закладів професійної (професійно-технічної) та вищої освіти, директори та педагоги закладів загальної середньої освіти.
Останніми роками в Україні розпочата систематична робота із створення вітчизняної системи розробки та використання якісних стандартизованих та сертифікованих тестових матеріалів, які придатні до проведення незалежної оцінки якості знань учнів, якості освіти на різних освітніх рівнях у державі, а також для атестації освітніх закладів.
В умовах інтенсивного запровадження зовнішнього незалежного тестування не можна недооцінювати перспективність, актуальність та загальнодержавне значення освітніх вимірювань.
За участю Андрія Панченкова, начальника відділу змісту суспільно-гуманітарних навчальних предметів УЦОЯО; Андрія Миляника, заступника директора Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти; Оксани П’ясти, методиста Івано-Франківського регіонального центру оцінювання якості освіти, обговорювалися пропозиції щодо формування вітчизняної системи зовнішніх освітніх оцінювань, які ґрунтуватимуться на таких принципах:
• забезпечення права кожного здобувача освіти на справедливе, неупереджене, об’єктивне, незалежне, недискримінаційне та доброчесне оцінювання результатів його навчання, здобутих незалежно від виду та форми здобуття освіти;
• дотримування балансу між автономією ЗЗСО та загальнодержавними пріоритетами в галузі освіти;
• стандартизування змісту, форми й порядку проведення оцінювання;
• забезпечення здобувача освіти та інших зацікавлених осіб інформацією, необхідною для вибору та коригування індивідуальної освітньої траєкторії здобувача освіти;
• забезпечення повноти даних, отриманих за підсумками оцінювань, і можливості використання їх для формування як державної, так і локальної політики в галузі освіти.
Імплементація положень аналітичного документа-пропозицій уможливить до 2027 року створення повноцінної системи освітніх оцінювань на ключових етапах здобуття загальної середньої освіти, що буде інтегральною складовою Нової української школи.
Ключові питання, пов’язані з імплементацією схваленої рішенням Колегії при Міністерстві освіти і науки України стратегії освітніх оцінювань в Україні на різних рівнях та етапах освіти, викликали жваву дискусію в учасників наради щодо обговорювання стратегічних питань вибудови освітніх вимірювань.
Під час обговорень аналітичних документів-пропозицій для початкової, базової, профільної середньої освіти, освітянами Буковини було запропоновано ряд цікавих ідей, пропозицій щодо процедури підготовки, проведення й визначення результатів об’єктивного оцінювання учнів, що сприяють прозорості та справедливості процедур, рівності суб’єктів, щодо яких проводитимуть оцінювання.
Варто зауважити, що потреба в інформуванні громадськості про напрацювання з галузі освітніх вимірювань й надалі залишається актуальною.

Фото https://photos.app.goo.gl/u2tmoysGJzxoJ5gGA